CAM FİLMİ

CAM FİLMİ NEDİR

Polyester ailesinin termoplastik polimer reçinesinden üretilen cam filmleri arabaların daha çekici görünmesini sağlamak amacıyla uygulanmakta fakat bununla beraber başka işlevlere de sahiptir: 

Cam filmleri güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınları filtreleyerek izolasyon görevi görmektedir. Bu da araç koltuklarının veya gövde bölümünün solmasını önlemektedir. Güneş ışığını engelleyerek sıcak havalarda klimanın daha kolay soğutmasını sağlamaktadır. Camın çizilmesini ve darbe aldığında kolay parçalanmasını önlemektedir. Sürücü ve yolcuları gölgeleyerek mahremiyet sağlamakta ve aynı zamanda araçta bırakılan eşyaların görünür olmasını engelleyerek çalınma riskini de ortadan kaldırmaktadır.

CAM FİLMİ TAKTIRMAK YASAK MI?

Cam filmi ile ilgili çok fazla bilgi kirliliği vardır. Herkes tarafından merak edilen bu sorunun cevabı hayırdır. Cam filmi taktırmak yasak değildir fakat bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliği'ne göre takılan cam filmlerinin sürücünün görüşünü engellemeyecek şekilde olması gerekmektedir.

Kurala göre kullanılan cam filminin ışığı en az %70 oranında geçirmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı sadece 1 ve 2 numara cam filmlerinin kullanılmasına izin verilmektedir. 1 numara cam filmi %85 oranında, 2 numara cam filmi %70 oranında ışık geçirgenliği sağlamaktadır. Ayrıca cam filmlerinin ön cama uygulanması yasaktır. Ön camda film bulunması durumunda araç muayeden geçememektedir. Olası bir trafik cezasıyla karşılaşmamak ve aracınızın muayeneden kolaylıkla geçmesini sağlamak için cam filmini prosedüre uygun şekilde taktırmanızı öneririz.

TOP